Warszawska rodzinka i jej podróże

Borsk – atrakcje Kaszub

Szukając miejsca zacisznego i spokojnego, w którym można miło spędzić czas urlopowy, warto zawitać do niewielkiej wsi Borsk, która znajduje się w województwie pomorskim, w powiecie kościerskim w gminie Karsin. Charakterystyczne dla okolicy Borska jest położenie, znajduje się on w pobliżu Jeziora Wdzydzkiego, które wchodzi w skład kompleksu jezior na terenie Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego. Ten zachwyca nas unikatowymi widokami, bogatą florą torfowiskową i pojezierną.

W wolnych chwilach swe kroki skierować możemy do lasu, gdzie przechadzać będziemy się między łęgami olchowo-jesionowymi, grądami i olsami, a przede wszystkim borami bagiennymi. Nieopodal przebiegają dwa znakowane piesze szlaki turystyczne, tj. zielony Szlak Kamiennych Kręgów i czerwony Szlak Kaszubski. W pobliżu Borska przepływa rzeka Wda, która dzięki połączeniu ze wspomnianym wcześniej kompleksem jezior stwarza dogodne warunki do praktykowania kajakarstwa tak rzecznego, jak i jeziornego. Warto również wspomnieć, że prawie jedna trzecia długości rzeki Wdy leży w granicach obszarów objętych ochroną przyrody, co świadczy o wysokich walorach tegoż cieku wodnego.

Baza wypoczynkowa Borska [] bogata jest w pola namiotowe, ośrodki agroturystyczne, domki letniskowe itp., co daje szerokie możliwości wyboru sposobu spędzania czasu w tym miejscu. Dostępne są wypożyczalnie sprzętu kajakowego, łódek i rowerów wodnych. Dostępne są również wypożyczalnie rowerów będących idealnym rozwiązaniem komunikacyjnym po tym bogatym przyrodniczo i krajobrazowo regionie. Nie brakuje również placów zabaw, delikatesów w centrum wioski, a także ciekawych obiektów turystyczno-historycznych zlokalizowanych w bliskiej odległości od Borska. Są to m.in. Muzeum Kolejnictwa w Kościerzynie, Kaszubski Park Etnograficzny we Wdzydzach [https://pl.wikipedia.org/wiki/Kaszubski_Park_Etnograficzny_we_Wdzydzach] czy ruiny bunkrów nieopodal Borska.

Równie atrakcyjna może okazać się wyprawa do wsi Wiele, która położona jest w bliskim sąsiedztwie Borska, gdzie znajduje się Muzeum Ziemi Zaborskiej i kościół Świętego Mikołaja. Noclegi w Borsku to oferta skierowana do ludzi, którzy doceniając piękno przyrody chcą spędzić wolne chwile w sposób aktywny, ciesząc się jednocześnie bogactwem krajobrazowym oferowanym przez okoliczne lasy i jeziora. Tu można odnaleźć wytchnienie i spokój, co jest niezwykle wyciszające. Osoby pragnące codziennego obcowania z przyrodą w ciszy powinny wybrać to miejsce jako swego rodzaju przystań.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Scroll To Top