Warszawska rodzinka i jej podróże

Co warto wiedzieć na temat Krościenka nad Dunajcem?

Krościenko nad Dunajcem to wieś turystyczna, która oferuje nam niewiarygodnie dużo rozmaitych atrakcji i możliwości spędzania wolnego czasu. W sezonie zimowym możemy tu przyjechać, żeby pojeździć na nartach – w miejscowości działa bowiem ośrodek narciarski Stajkowa-Ski, znajdujący się przy zboczu Stajkowej. W sezonie letnim zaś jest to świetna baza noclegowa, o czym przekonać się możecie przeglądając w internecie portal Meteor i dogodne miejsce na wypady w góry. Liczne pensjonaty, pokoje gościnne i prywatne kwatery przyjmują gości i zapewniają im noclegi.

Krościenko nad Dunajcem leży u podnóża trzech słynnych pasm górskich: Pienin, Gorców oraz Beskidu Sądeckiego. Dzięki temu świetnie odnajdą się tu ci, którzy chcą wypocząć aktywnie, na łonie natury, w trakcie górskich wędrówek. Doskonałym pomysłem będzie wybranie się na wycieczkę jednym z pięciu przebiegających przez miejscowość szlaków turystycznych. Dotrzemy tym sposobem do wielu ciekawych miejsc, między innymi na Trzy Korony, a nawet do Głównego Szlaku Beskidzkiego. Przy okazji będziemy mogli podziwiać tutejsze wspaniałe panoramy.

W Krościenku znajduje się również aż pięć pomników przyrody. Niedaleko mieści się także Pieniński Park Narodowy, który słynie z przepięknych widoków. Jeśli interesuje nas tutejsza roślinność, koniecznie powinniśmy go odwiedzić. W centrum zaś znajdziemy Muzeum Pienińskiego Parku Narodowego, w którym możemy się dowiedzieć wielu ciekawostek na temat samego Parku. Jako że wioska leży tuż obok słynnej ze szczaw Szczawnicy, również i tutaj odszukamy trzy źródła szczawy alkalicznej. Nazwano je „Stefan”, „Michalina” oraz „Maria”.

Jeśli lubimy zwiedzać, również nie będziemy zawiedzeni. Koniecznie powinniśmy zobaczyć tutejszy Zamek Pieniński. Według Jana Długosza w trakcie najazdu Tatarów ukrywała się w nim święta Kinga, która uciekła tu ze Starego Sącza. Nie znamy dokładnej daty powstania Krościenka, ale najprawdopodobniej zbiegło się ono z budową wspomnianego zamku.

Oprócz tego warto także zwrócić uwagę na znajdujące się w rynku piękne, zabytkowe domy, które należały do mieszczan. Interesujący jest także stary dwór Dziewolskich, ostatnich właścicieli Krościenka. Jeśli interesują nas budowle sakralne, powinniśmy zobaczyć tutejszy XIV-wieczny kościół pod wezwaniem Wszystkich Świętych, który został przebudowany w stylu barokowym. Również zabytkowa jest stara kaplica świętego Rocha, która pochodzi z XVIII wieku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Scroll To Top