Warszawska rodzinka i jej podróże

Czas na Biały Dunajec!

Urlop, wypoczynek, wczasy – organizowanie wyjazdów wiąże się ze stresem dla przyszłego turysty. Pojawiają się nowe pytania, a nie zawsze jest możliwość prostej odpowiedzi. Wyjeżdżamy do obcych ludzi i do obcych miejsc mając nadzieję, że nie wylądujemy w pokrytym pleśnią pokoju. Uniknąć takich sytuacji nie jest łatwo, ale z całą pewnością nie zdarzają się one w noclegach w Białym Dunajcu. Małopolska wieś posiada spore zaplecze noclegowe (zobacz na meteor-turystyka.pl), dlatego każdy znajdzie tu coś dla siebie.

Miejscowość ta położona jest nieopodal Zakopanego (tutaj: wikipedia.org). Drogą krajową nr 47 musimy pokonać 10 km by znaleźć się w stolicy Podhala. Poprzez swoją lokalizacje Biały Dunajec stanowi dobrą bazę wypadową na górskie szlaki. Lato jest niezwykle przyjemne w Białym Dunajcu przede wszystkim, dlatego, że nie przeżywa takiego oblężenia jak Zakopane, a jednocześnie jest na tyle blisko, aby stanowić początek jednodniowych wycieczek w kierunku szczytów Tatr. Co roku dużą popularnością cieszy się tu obóz dla ludzi zaangażowanych religijnie. Pieczę nad tymi igrzyskami dla duszy sprawuje Duszpasterstwo Akademickie Wrocławia i Opola.

Dla osób, które preferują aktywny wypoczynek na jednośladach przewidziano tutaj trasy rowerowe. Należą one do tych cięższych – bez przerzutek będzie bardzo trudno. Pozornym ułatwieniem jest pokrycie trasy asfaltem na całej długości. Jeżeli zdecydujemy się na tego rodzaju wysiłek, to będzie on nagrodzony, gdyż w sprzyjających warunkach atmosferycznych będzie nam towarzyszyć niezwykła panorama na Tatry. W przypadku, gdy pogoda zacznie płatać figle nie ma co się martwić, gdyż w pobliżu bazy noclegowej znajdziemy ciekawe zabytki. Historia Białego Dunajca sięga 1564 roku. Głównie zajmowano się tutaj hodowlą owiec, a tutejsze stada sięgały 2 tysięcy. Spacerując po tej wsi, można dotrzeć do miejsca, gdzie był zlokalizowany pensjonat Teresy Skupień, w którym przebywał Włodzimierz Lenin w latach 1913 i 1914. Kościół w Białym Dunajcu został wybudowany w dwudziestoleciu międzywojennym. Wiązało się to z walką o wpływy sąsiednich parafii, a do dziś pozostają ślady dawnych waśni w postaci podziału miejscowości na dwie strefy wpływów. W Białym Dunajcu można spędzić wygodnie swój urlop w otoczeniu, które można uznać za „dziewicze”. Dobrze rozwinięta baza noclegowa stanowi konkurencję dla ośrodków w Poroninie czy samym Zakopanem. Wyjątkowa historia i rzeka przecinająca miejscowość nadaje specjalnego uroku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Scroll To Top