Warszawska rodzinka i jej podróże

Fascynująca przyroda Helu

Hel jest miastem położonym na krańcu Mierzei Helskiej, gdzie każdego roku przybywa wielu turystów. Przyciągają ich tu dogodne warunki przyrodnicze oraz ciekawe atrakcje turystyczne, zarówno w samym mieście jak i innych miejscowościach na Półwyspie Helskim. Miasto potrafi poradzić sobie z dużym ruchem turystycznym. Znajduje się tu wiele obiektów, gdzie oferowane są noclegi. Miasteczko posiada bazę noclegową dostosowaną do różnych wymagań gości. Można tu więc znaleźć zarówno luksusowe hotele, jak i mniejsze obiekty, oferujące noclegi za mniej niż 100 zł za noc.

Dużą atrakcją dla turystów w tych okolicach jest możliwość zwiedzania obszarów objętych Nadmorskim Parkiem Krajobrazowym. Powstał on w 1978 roku, jako jeden z pierwszych Polskich Parków Krajobrazowych. Ponad połowę terenu zajmują wody Zatoki Puckiej, dokładniej te, które oddziela od otwartych wód tzw. Ryf Mew. Reszta to teren Mierzei Helskiej oraz miasta Puck. Drugie tyle, co sam Park, zajmuje jego otulina. Cechą charakterystyczną tu jest występowanie wszystkich typów morskich brzegów, które można spotkać na południowych krańcach Bałtyku. W Jastrzębiej Górze oraz Chłapowie można podziwiać wysokie klify, będące pamiątką po lądolodzie, który przechodził wielokrotnie przez te tereny. Można też zobaczyć niskie, zalewowe wybrzeża oraz wybrzeża wydmowe. Te ostatnie występują m.in. w Białogórze. Ze względu na zróżnicowanie terenu, występuje tu wiele gatunków roślin. Te z kolei stają się miejscem do życia dla licznych ptaków i innych zwierząt.

Tym, co rzadko występuje w innych miejscach w Polsce, są rośliny słonolubne, które porastają tutaj znaczne tereny. Prawie połowę zagrody porastają lasy, w większości borowe. Zobaczyć można tu m. in. woskownicę europejską i bażynę czarną. W Nadmorskim Parku Krajobrazowym, zarówno na Mierzei Helskiej, jak i w okolicach Pucka, zaobserwować można liczne gatunki rzadkich ptaków. Łęczak, ostrygojad czy pliszka cytrynowa to tylko kilka z przykładów. Jeśli chodzi o ochronę przyrody, to warto się także wybrać na sam Hel. Tam znajduje się fokarium, będące jednostką naukową Uniwersytetu Gdańskiego. To miejsce wyjątkowe w skali kraju, które pełni również rolę edukacyjną. Odwiedzając je, będziemy mogli na własne oczy zobaczyć, jak żyją te wspaniałe zwierzęta.

One thought on “Fascynująca przyroda Helu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Scroll To Top