Warszawska rodzinka i jej podróże

Kościół Pokoju w Świdnicy

Świdnica jest niewątpliwie miastem, w którym nie brakuje zabytków architektury i kultury tego przepięknego dolnośląskiego regionu. Mimo burzliwej historii wiele zabytków zachowało się tutaj w doskonałym stanie.

Znajduje się tutaj więc bardzo wiele cenionych w całym kraju obiektów, na których czele jest tutejszy Kościół Pokoju. Kościół Pokoju Świętej Trójcy w Świdnicy to pełna nazwa tutejszego nadal czynnego obiektu sakralnego. O unikatowym charakterze kościoła z pewnością świadczy fakt, iż na początku dwudziestego pierwszego wieku, w roku 2001 budowla ta została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Równie piękna, jak sama budowla jest historia powstania kościoła, który w połowie siedemnastego wieku został wybudowany na mocy traktatu westfalskiego, dzięki któremu zakończono wojnę  trzydziestoletnią. Kościół ten mógł zostać wybudowany jednak wyłącznie przy zachowaniu określonych przez cesarza Ferdynanda III warunków. Wśród nich były między innymi takie, iż kościół swą bryłą nie mógł przypominać powszechnych budowli sakralnych, nie mogła się przy nim znajdować szkoła parafialna oraz, co okazało się największą pod względem zabytkowym zaletą budowli, nie mógł on być wykonany ze środków trwałych. Oznaczało to, że do jego wzniesienia mogło posłużyć drewno czy słoma, ale nie na przykład kamień. Wnętrze Kościoła Pokoju w Świdnicy po dziś dzień zdobią wspaniałe zabytki, wśród których większość pamięta początki jego istnienia. Są nimi na przykład barokowa, pochodząca z początków osiemnastego wieku ambona czy pochodzący z podobnego okresu zabytkowy ołtarz. Wspaniałym dziedzictwem są cudem zachowane organy pochodzące z końca siedemnastego wieku utworzone przez producenta Gottfrieda Klose z Brzegu. Zachowały się tutaj również zdobiące stropy zabytkowe malowidła z końca siedemnastego wieku. Świdnica mimo, iż nie ogłasza się jako miasto turystyczne, z pewnością jest warta dłuższej wizyty.

Tutejsza baza noclegowa (więcej na serwisie meteor) natomiast jest bardzo bogata, nie brakuje w niej wysokiej klasy hoteli, pensjonatów, moteli oraz bardziej ekonomicznych kwater prywatnych. Czy trudno zatem tutaj o noclegi? Świdnica z pewnością odpowie, że nie. Każdy przyjezdny znajdzie tu schronienie na swoją kieszeń.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Scroll To Top