Warszawska rodzinka i jej podróże

Przyjedź i zobacz – Kłodzko

Kłodzko- nazwa miejscowości pochodząca od kłody – surowca, który był używany do budowana umocnień i mostów, miasto leżące u podnóży Gór Bardzkich, pasam górskiego w Sudetach. Znajduje się na Dolnym Śląsku, posiada bogatą historie, mnóstwo zabytków, gdzie można aktywie spędzić czas. Kłodzko- pierwsza wzmianka o tym mieście pochodzi z 981 roku, toczyły się o nie bitwy, należało do Czech, Niemiec a potem ponownie do Polski.

W miejscowości największym zabytkiem jest Twierdza Kłodzka, która znajduje się na Górze Fortecznej 369 m n. p.m. . Zajmuje ona obszar 32 ha, ma 800 m długości w linii północ-południe oraz 400 m długości w linii wschód – zachód. Jest jednym z najlepiej zachowanych w Polsce a także w Europie XVII-XVIII wiecznych systemów umocnień obronnych. Cały kompleks składa się z twierdzy głównej, fortu pomocniczego wzniesionego po drugiej stronie Nysy Kłodzkiej, a na Owczej Górze pozostały fragmenty obwarowań miejskich, a także umocnień polowych. Twierdza powstała w miejscu gdzie niegdyś przy szlaku kupieckim, wznosił się gród warowny. Dziś służy zwiedzającym szczególnie jako lekcja historii życia pruskich żołnierzy. Duża atrakcją stały się także Dni Twierdzy Kłodzko- podczas których odbywa się rekonstrukcja bitwy. Można także wyruszyć podziemną trasą turystyczną.

Samo miasto Kłodzko jest również bogate w inne bardzo ciekawe obiekty, jest to most św. Jana, są to obiekty sakralne jak kościół i klasztor OO. Franciszkanów, kościół Wniebowzięcia NMP, ale będąc w Kłodzku, każdy turysta powinien udać się do Muzeum Ziemi Kłodzkiej mieszczące się w barokowym gmachu konwiktu jezuickiego. Powstało ono w 1963 roku i początkowo znajdowało się w Pałacu Komendanta, a od 1986 roku przeniesione zostało właśnie do konwiktu po jezuitach. Można podziwiać tam zegary mechaniczne, popularne w XIX wieku na Śląsku, czy też wystawy szkła, które ma swoją tradycję w szklarstwie ziemi kłodzkiej, a także różne wystawy czasowe, jest możliwość uczestniczenia w koncertach muzyki dawnej oraz współczesnej, wykładów, konferencji itp. Muzeum organizuje również Targi Staroci, Giełdy Minerałów a także od pewnego czasu istnieje możliwość wzięcia udziału w organizowanej raz w roku Nocy w Muzeum.

Czytając o takich atrakcjach warto w tym miejscu zatrzymać się na dłużej i zwiedzić okolice, odpocząć i odetchnąć świeżym górskim powietrzem, dlatego warto zostać tutaj też na noc, bądź na kilka dni, korzystając z dobrze rozwiniętej bazy noclegowej. Właściciele hoteli, pokoi, schronisk oferują dogodne stawki za wysokie standardy, nawet wymagający turysta znajdzie tutaj odpowiednie kłodzkie noclegi. Bardzo dobre wyposażenie pokoi, łazienek, możliwość korzystania z miejsc na grilla, ognisko, sprzętu, bibliotek, śniadania w cenie sprawiają, że tak naprawdę wystarczy zarezerwować tylko miejsca przyjechać oddać się wypoczynkowi na jaki każdy zasługuje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Scroll To Top