Warszawska rodzinka i jej podróże

Przyrodnicze ciekawostki Sandomierza

Sandomierz to miasteczko kojarzone przede wszystkim z bogatą historią, ciekawymi zabytkami i bardzo starą (sięgającą nieraz średniowiecza) architekturą. To skojarzenia jak najbardziej prawidłowe – Sandomierz co najmniej od XII w. był miastem istotnym w polskiej historii, przez wieki był świadkiem wielu ważnych wydarzeń, a także doczekał się sporej ilości legend. Rzadziej jednak zdajemy sobie sprawę z tego, iż w bliskiej okolicy Sandomierza znajduje się również kilka interesujących atrakcji przyrodniczych, szczególnie ciekawych dla pasjonatów i badaczy geologii.

W południowej części Sandomierza, zaledwie kilkaset metrów od ważnych zabytków – zespołu klasztornego dominikanów i zamku – znajduje się unikalny wąwóz św. Królowej Jadwigi. Nazwa została zaczerpnięta z legendy, wg. której królowa lubiła spacerować po wąwozie podczas pobytów w Sandomierzu – przez wąwóz luźno związanej i pylistej skały osadowej. Długość wąwozu to kilkaset metrów, a jego dno wznosi się stopniowo w górę od wejścia od strony Wisły w stronę kościoła pw. Nawrócenia św. Pawła. Wysokość wąwozu waha się od 5 – 6 do ponad 10 metrów.

Po drugiej stronie miasta, około kilometra na wschód od wzgórza ze starówką, nieopodal lewego brzegu Wisły, znajduje się inna geologiczna ciekawostka – łupkowe wzgórza, zwane Pieprzowymi Górami. Wzgórza zbudowane są z brunatnych łupków z domieszką kwarcytów i piaskowców, co nadaje im charakterystyczny, brunatnoszary kolor, kojarzący się z pieprzem czarnym. Podobieństwo potęguje charakterystyczny kształt okruchów skalnych powstałych w wyniku wietrzenia, przypominający do złudzenia ziarna pieprzu, tyle że w znacznie większej skali. Łańcuch wzgórz ciągnie się przez kilka kilometrów w okolice miejscowości Dwikozy. Bezwzględna wysokość wzgórz, poprzecinanych jarami i naznaczonych gołoborzami, nie przekracza 100 metrów. Zarówno wąwóz św. Jadwigi jak i Góry Pieprzowe to miejsca idealne na odprężający spacer po zwiedzaniu historycznej części miasta Sandomierza. Ich obecność w okolicy przyciąga zresztą do miasta turystów o zainteresowaniach innych niż tylko historyczne. Dzięki rozbudowanej bazie noclegowej Sandomierz jest w stanie zapewnić wszystkim spokojny i przyjemny pobyt. Również badacze geologii i przyrody tych fascynujących miejsc nie muszą się martwić o nocleg. Pensjonaty, hotele i kwatery w Sandomierzu zapewniają bowiem różnorodną i bogatą ofertę noclegów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Scroll To Top