Warszawska rodzinka i jej podróże

Rzepedź – na pograniczu Beskidu Niskiego i Bieszczad

Tuż na pograniczu Beskidu Niskiego i Bieszczad znajduje się malownicza wieś – Rzepedź. Początki wsi sięgają XVI wieku. Została ona założona przez starostę Mikołaja Wolskiego. W 1526 roku była wsią królewską. Na skutek rozbiorów Polski, Rzepedź od XVIII wieku należała do Austro-Węgier. W XIX wieku wieś została zakupiona przez Jana Kantego Podoleckiego. Nowy właściciel był wielkim propagatorem kultury Łemków. To grupa etniczna zamieszkująca niegdyś teren dzisiejszej Rzepedzi. Pozostałością po wielokulturowej historii wsi jest cerkiew pw. św. Mikołaja, którą możemy podziwiać po dziś dzień.  Pod koniec XIX wieku przeszła ona gruntowny remont. Efekty ówczesnej przebudowy możemy podziwiać dzisiaj. Przed II wojną światową w Rzepedzi dominowali wyznawcy grekokatolicyzmu. Katolicy stanowili niewielki odsetek jej mieszkańców. Ogromną krzywdą dla mieszkańców Rzepedzi była akcja „Wisła“. Na jej skutek z miejscowości wysiedlono niemal wszystkie osiedlone osoby. Gdy było to tylko możliwe, czyli po roku 1956, większość z nich powróciła.

W okresie PRL-u powstały Bieszczadzkie Zakłady Przemysłu Drzewnego. Zakład dawał miejsce zatrudnienia dla około 700 osób. Niestety upadek komuny zakończył okres prosperity dla tej wsi. Zakłady zostały zlikwidowane, a większość mieszkańców utrzymuje się dzisiaj głównie z rolnictwa i turystyki. Powstanie zakładów drzewnych przełożyło się na zupełnie nową topografię miasta. W efekcie możemy mówić o dwóch Rzepedziach- starym i nowym. Nowa Rzepedź była zlokalizowana wokół zakładu. O wiele atrakcyjniejsza pod względem turystycznym jest Rzepedź Stara ciągnąca się wzdłuż Rzepedki – przepięknego potoku z krystalicznie czystą wodą. We wsi znajduje się przepiękna drewniana zabudowa. Z przepięknym widokiem na Beskidy Niskie jej mieszkańcy oferują liczne miejsca noclegowe. Rzepedź może być też idealną bazą wypadową na piesze wędrówki po Bieszczadach oraz wcześniej wymienianym Beskidzie Niskim. Poza prywatnymi kwaterami i gospodarstwami agroturystycznymi na terenie gminy możemy wypoczywać w ośrodku wypoczynkowym. Najlepiej skorzystać z oferty noclegowej z pełnym wyżywieniem. Zwłaszcza, gdy kwatera, gospodarstwo bądź ośrodek podaje regionalne dania z dziczyzny. Jeśli zależy nam na intymnym i spokojnym miejscu idealnie jest wynająć domek letniskowy. Na terenie Rzepedzi bez problemu znajdziemy noclegi właśnie w takich domkach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Scroll To Top