Warszawska rodzinka i jej podróże

Śnieżka i Karkonosze

Karkonosze to najwyższy masyw górski Sudetów. Znajdują się w Polsce i Czechach. Ciągną się od Przełęczy Szklarskiej do Przełęczy Kowarskiej i Przełęczy Okraj na długości 36 km. Najwyższy szczyt tych urokliwych gór to Śnieżka. Centralna część Karkonoszy zbudowana jest z granitów. Obrzeżenie z gnejsów i łupków krystalicznych. Partie szczytowe stanowią rozległą, wyrównaną wierzchowinę ponad którą wznoszą się kopulaste szczyty pokryte rumowiskiem skalnym. Osobliwością rzeźby Karkonoszy są liczne skałki granitowe o fantastycznych kształtach. To też rzeki, potoki i jeziora polodowcowe. Układ roślinności jest piętrowy. W reglu dolnym występują lasy świerkowe z dodatkiem buków, regiel górny to zwarte lasy świerkowe. Ponad granicą lasu znajduje się piętro kosodrzewiny. Wyżej piętro hal. Rzeki i potoki w Karkonoszach przecinają wodospady np. Wodospad Podgórnej, Wodospad Kamieńczyka, Wodospad Szklarki, Dziki Wodospad w Karpaczu. Uroda tych gór jest na tyle cenna, że pod koniec lat pięćdziesiątych ubiegłego wieku utworzono Karkonoski Park Narodowy.

Karkonosze jako bardzo atrakcyjne góry przyciągają rzesze turystów zarówno latem jak i zimą. Można podziwiać niezwykłe widoki, przyrodę, a także zwiedzać zabytki. Można zobaczyć miedzy innymi Kocioł Wielkiego Stawu, Zaporę na Łomnicy w Karpaczu, Krucze Skały w Szklarskiej Porębie, Patelnię w Karkonoszach, Słonecznik w Karkonoszach, Dolinę Łomniczanki, Zakręt Śmierci w Szklarskiej Porębie, Skalny Tunel w Piechowicach, Czeskie Kamienie, Skalny Stół w Karkonoszach, Kaplicę św. Anny na Grabowcu, Rozdroże pod Jaworem, Pielgrzymy i Skocznię Orlinek w Karpaczu. Pierwsza skocznia powstała w 1912 roku w pobliżu obecnego hotelu Orlinek w Karpaczu. Była drewniana. Po II wojnie światowej została rozebrana, a później wybudowano nową pod kierunkiem Stanisława Marusarza. W latach 70 XX przebudowano ją. W 1979 roku wybudowano nową skocznię na szkielecie stalowym. W roku 2000 przebudowano ją ponownie w związku z organizacją Mistrzostw Świata Juniorów.

Karkonosze zimą to doskonale przygotowane stoki Szrenicy i Kopy oraz wiele wyciągów orczykowych i dwa krzesełkowe. Nic więc dziwnego, że odwiedzane są przez tłumy narciarzy. Karkonosze są przygotowane na przyjęcie turystów (przykłady noclegów – Karkonosze – meteor). Baza noclegowa jest zapewniona. Można wybrać hotel, pensjonat, kwatery prywatne, agroturystykę lub schronisko. Jest też doskonale rozwinięta baza gastronomiczna.

One thought on “Śnieżka i Karkonosze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Scroll To Top