Warszawska rodzinka i jej podróże

Tani urlop w Ostrowie

Ostrowo to mała, kaszubska wioska położona nad Morzem Bałtyckim. W jej okolicy znajduje się Nadmorski Park Krajobrazowych a co ciekawe jest to jeden z pierwszy parków w Polsce. Charakteryzuje się on ogromnymi walorami krajobrazowymi i przyrodniczymi. Jest to obszar chroniony, połowę jego powierzchni zajmują wody zatoki Puckiej, a druga połowa to ląd. Pas wybrzeża aż od Białogóry po Półwysep Helski należą do tej części lądowej. Ten park jest unikalny, znajdziemy tutaj wszystkie typy brzegów morskich charakterystycznych dla południowej części Bałtyku – łagodne, płaskie plaże, wybrzeża wydmowe, zalewowe oraz bardzo wysokie klify, po prostu wszystko. Różnorodność ta wynika z dużej dynamiki procesów geomorfologicznych, które zachodzą w tym miejscu. Walory krajobrazowe są po prostu ogromne, jednak to nie wszystko – jest to jedyne miejsce w Polsce gdzie występują rośliny halofilne – porastają wydmy białe, szare oraz wysokie torfowiska atlantyckie. W parku jednak przeważają lasy, zajmują one powierzchnię 50 % z lądowej części Nadmorskiego Parku Krajobrazowego.

Kolejną atrakcją, jak przystało na tereny nadmorskie jest oddalona o około 8 kilometrów od Ostrowa latarnia morska położona w Rozewiu. Jest to bardzo stara budowla, istnienie jej już jest zapisane w mapach z roku 1696, dzisiejsza bryła jednak działa od 1822 po przebudowie. Źródłem światła z tej latarni jest 20 żarówek na dwóch panelach, światło rozświetla nawet budynki oddalone o około 1 kilometr od latarni. Niestety porastające te tereny lasy bukowe zaczęły w pewnym momencie przesłaniać światło i postanowiono wtedy ją rozbudować. W 1978 roku podwyższono ją do 32, 7 metra. Jak więc widać, w samym Ostrowie nie znajdziemy zbyt dużej liczby atrakcji, ale za to okolice – Nadmorski Park Krajobrazowy, Karwia, Jastrzębia Góra i Rozewie znakomicie nam to wynagrodzą. Jest to niezbyt popularna miejscowość, dlatego zaznamy tam ciszy i spokoju, odciągniemy się od problemów dnia codziennego, a koszt letniej kwatery dla rodziny (link Meteor) jest niski, pomimo naprawdę dobrze rozwiniętej infrastruktury turystycznej i bazy noclegowej. Za to wioska sprawdzi się jako miejscowość wypadowa w wyżej wymienione regiony.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Scroll To Top