Warszawska rodzinka i jej podróże

Zabytki Bolesławca – co warto zobaczyć?

Bolesławiec przyciąga do siebie swoimi ciekawymi zabytkami i układem urbanistycznym w centrum, które powodują razem, że miasto ma niepowtarzalny klimat. Jest tu jednak o wiele więcej ciekawych miejsc do zobaczenia, związanych z przyrodą, kulturą i historią tego regionu. Turyści mogą skorzystać tu także z doskonałej bazy noclegowej. Bolesławiec zaprasza i oferuje noclegi w wielu obiektach różnego typu, od luksusowych hoteli po gospodarstwa agroturystyczne. Każdy znajdzie tu więc coś dla siebie. Podobnie jest z bazą gastronomiczną, w Bolesławcu na pewno nie będziemy chodzić głodni.

Znaleźć w mieście możemy wiele ciekawych zabytkowych obiektów, które nie zawsze pojawiają się na pierwszych stronach w przewodnikach turystycznych o tym regionie. W mieście przez wiele lat działały Miejskie Zakłady Kąpielowe z łaźnią, salą sportową oraz basenem. Budynek w stylu włoskiego neorenesansu póki co można oglądać jedynie z zewnątrz, ale w ostatnich latach pojawił się pomysł przywrócenia obiektowi jego dawnej funkcji. Wewnątrz znaleźć miałoby się centrum odnowy biologicznej z basenem, grotą solną czy saunami oraz jacuzzi. W Bolesławcu znajduje się wiele obiektów o ciekawym kształcie oraz z doskonale wykończonymi detalami elewacji. Ciekawy jest na przykład budynek Szkoły Podstawowej nr 2, który wcześniej służył jako szkoła wyłącznie dla dziewcząt, a powstał na początku XX wieku. Wspaniale prezentuje się także budynek dawnego gimnazjum, powstały w stylu neogotyckim. W chwili obecnej, w jego wnętrzach mieści się sąd. Budynek pochodzi z XIX wieku i przypomina swym wyglądem zamki angielskie. Elewacja budynku bogata jest w detale, a wnętrza są równie ciekawe, co zewnętrzny wygląd budynku. Znajduje się tu duża aula, gdzie zobaczyć można popiersia niemieckich i starożytnych uczonych. Budynek otoczony jest przez mały park, gdzie podziwiać można jeszcze część starego drzewostanu. Bardzo charakterystycznym budynkiem jest dawny ewangelicki kościół, obecnie tworzący parafię Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Znajduje się tu neogotycka dzwonnica, która odcina się swym stylem od otoczenia jak i samego kościoła. Całość została zniszczona w czasie działań wojennych, a później odbudowana. Przed kościołem, na placu, stoi duży pomnik wykonany przez Petera Breuera – „Jezus przyjaciel dzieci”. Był on darem od pruskiego cesarza na 150-lecie Królewskiego Sierocińca w Bolesławcu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Scroll To Top