Jak zapobiegać wypaleniu?

Radość życia. Dostosowując swoje życie i działania do tego, jak naprawdę chcesz żyć autentycznie, rozwijasz radość życia i satysfakcję. Ma to działanie ochronne przed stresem i wypaleniem, a zatem leczy. Dlatego ważne jest, aby regularnie zadawać sobie pytanie, czy żyjesz tak, jak chcesz. Ten proces refleksji może zająć miesiące. Odkrycie tego, czego chcesz, wymaga czasu i poświęcenia.

Wskazówki, jak trenować joie de vivre: Prostą „złotą zasadą” jest zaplanowanie co najmniej jednej rzeczy dziennie, która sprawia Ci przyjemność. Inną techniką jest zapisywanie w dzienniku każdego wieczoru, ile minut przyjemności lub satysfakcji miałeś tego dnia. Przechodząc przez cały dzień, aby to zapisać, zmuszasz się do refleksji. Zawsze możesz zadać sobie pytanie: „Co mogę zrobić jutro, aby zwiększyć tę liczbę minut satysfakcji?”

Kreatywna przerwa co 90 minut

Amerykański psycholog dr Ernest Rossi zbadał znaczenie naturalnych rytmów dla naszego zdrowia. Analogicznie do 90-minutowych cykli, przez które przechodzimy w nocy podczas snu – od lekkiego snu do głębokiego snu, a następnie z powrotem do następnego lekkiego snu z fazą snu (sen REM lub Rapid Eye Movements) – występuje również cykl podczas dzień 90 minut.

Co 90 minut wzrasta poziom naszej aktywności i zdolność logiczno-racjonalnego myślenia, po czym znów się zmniejszają i przechodzimy przez fazę „rozproszenia”, w której zaczynamy śnić na jawie. W tych chwilach twórczego rozproszenia natura robi naturalną przerwę twórczą.

To moment, w którym nagle pojawiają się kreatywne spostrzeżenia. Wgląd, który często pomaga nam później pracować wydajniej lub nawet zaoszczędzić czas, aby osiągnąć ten sam cel. Nasze racjonalne myślenie się uspokaja i przez następne 90 minut nabieramy nowej energii. Współcześni ludzie Zachodu często próbują pozbyć się tych naturalnych mini-przerw za pomocą siły woli, kofeiny, nikotyny, alkoholu lub innych stymulantów.

Można to czynić bezkarnie przez kilka dni lub wyjątkowo nawet tygodni, ale nie miesięcy. Ludzie, którzy chronicznie ignorują swoją naturalną tendencję do robienia tak krótkich przerw co 90 minut, budują chroniczny stres, który ostatecznie przekształca się w wypalenie.

Przerwa co 6 tygodni

Jeśli chcemy pozwolić naszemu umysłowi i ciału aktywnie i produktywnie cieszyć się życiem przez lata bez poświęcania wydajności ekonomicznej, musimy robić przerwy. Tak jak mamy naturalny rytm, który wymaga krótkiej, kilkuminutowej przerwy co 90 minut, tak i regularnie potrzebujemy dłuższej kilkudniowej przerwy.

Idealny schemat, który od lat z powodzeniem stosujemy dla odnoszących sukcesy profesjonalistów, wygląda następująco:

  • Weekend poza domem

Aby sprostać wysokim oczekiwaniom od wielu lat, regularnie potrzebujemy przedłużonego weekendu. Doświadczenie pokazuje, że spędzenie 3 nocy więcej niż godzinę poza domem daje większy efekt niż zwykły weekend. Jeśli więc Cię na to stać, dobrze jest uciec od własnego domu i otoczenia na trzy noce.

  • Daj impuls swojemu życiu miłosnemu

Ten weekend najlepiej zaplanować – jeśli jesteś w związku – razem z partnerem życiowym, a najlepiej bez dzieci. Choć zależy Ci na swoich dzieciach, czasami para potrzebuje czasu, aby być razem tylko we dwoje, tak jak na początku związku, coś w rodzaju mini miesiąca miodowego.

Drugą zaletą takiej przerwy jest to, że znowu znajdujesz czas na uczucie i seks. Są one motorem Twojego związku, a także zdrowia fizycznego i psychicznego. Często słyszę, jak pary w gabinecie lekarskim mówią: „Odkryliśmy się na nowo w ten weekend. Nie wiedziałem, że oddalamy się tak bardzo od siebie. Znowu zbliżyliśmy się do siebie. ‘

1 tydzień co 3 miesiące. Szczególnie jeśli jesteś samozatrudniony lub jeśli możesz zrekompensować swoją ciężką pracę odrobiną wolnego czasu, zaleca się tydzień co trzy miesiące.

Z mojego doświadczenia jako coach biznesowego, oprócz mojej praktyki medycznej, często widziałem, że obroty i zyski liderów biznesu lub osób samozatrudnionych wzrosły o ponad 20 procent w ciągu roku dzięki kreatywnym pomysłom biznesowym, które spontanicznie pojawiły się w trakcie lub po wakacjach. Ponieważ znajdujesz się w innym środowisku, stymulujesz zdolność kreatywnego myślenia.

W przypadku pracowników zatrudnionych nie widzisz krótkoterminowych korzyści finansowych uwzględnionych w dochodzie osobistym. Jednak często widzimy, że młodzi profesjonaliści i menedżerowie, którzy uczą się takiej rutyny wakacyjnej, są szybciej awansowani, ponieważ zapewniają większą wartość dodaną dla swojej firmy i uczą się lepiej sprzedawać dzięki charyzmie, która promieniuje świeżym umysłem i ciałem.

Kontynuuj plany wakacyjne w tygodniu roboczym

Ważne jest, aby cieszyć się i zastanawiać się codziennie po mini wakacjach, aby wprowadzić to wakacyjne uczucie do swojego normalnego życia. Zarezerwuj sobie piętnaście minut dziennie na relaks i refleksję.

Istnieje ryzyko, że efekt wakacji szybko ustąpi, jeśli nie podejmiesz działań w celu kontynuowania i utrzymania uzyskanego odpoczynku po ponownym zanurzeniu się w gorączkowym środowisku pracy. Dlatego wymagana jest szczególna czujność.

Oczekiwanie na następne wakacje. Najlepsze rezultaty często osiąga się natychmiastowo planując kolejny pobyt po poprzednich wakacjach lub weekendowym wyjeździe. Nasi uczestnicy twierdzą, że już sam fakt, że mogą się doczekać kolejnych wakacji lub weekendu po powrocie, zmniejsza stres. Dlatego kolejną przerwę najlepiej zarezerwować jak najszybciej.

Posłowie. Aby sprawdzić, czy nie zmierzasz do wypalenia zawodowego, możesz wykonać autotest na stronie www. mijnkwartier.be zrobić. Wskaźniki 3 mierników stresu w tym autoteście powinny znajdować się w zielonej strefie, tak jak w przypadku 80 procent populacji flamandzkiej i holenderskiej. Jeśli jedna z rąk znajduje się w pomarańczowej lub czerwonej strefie, wymagana jest czujność.

Czy znasz ludzi, którzy zmierzają do wypalenia? Następnie daj im ten artykuł i poproś osoby, które uniknęły wypalenia, o przesłanie mi swoich historii sukcesu. Cieszę się, że czytam, jak czytelnicy przejmują kontrolę nad własnym przeznaczeniem, aby uczynić życie piękniejszym i stworzyć więcej radości życia, robiąc więcej przerw. Arkusze robocze tego i poprzednich artykułów z tej serii można znaleźć pod adresem

Choroba. Ten sam mechanizm, który powoduje chroniczną nadprodukcję kortyzolu i adrenaliny, jest niestety odpowiedzialny również za regulację naszego wewnętrznego mechanizmu obronnego, naszych reakcji zapalnych i naszej odporności. Przy długotrwałym przeciążeniu system ten ulega zakłóceniom i jesteśmy mniej zdolni do obrony przed atakami zewnętrznymi, na przykład bakterii, wirusów czy komórek rakowych. Co gorsza, ta rozregulowanie sprawia, że ​​atakujemy również siebie: wewnętrzne mechanizmy zapalne atakują na przykład ściany tętnic, powodując miażdżycę, która z kolei może prowadzić do zawałów serca, ataków mózgu i wielu innych „chorób cywilizacyjnych”.

Śmierć. Jeśli nie podjęliśmy żadnych działań medycznych na poprzednim etapie, umrzemy, pośrednio, ponieważ nie słuchaliśmy naszego ciała na żadnym z poprzednich etapów. Ponieważ nie żyliśmy tak, jak chcielibyśmy żyć głęboko w sobie. Większość przyczyn zgonów należy do grupy określanej niekiedy jako „choroby cywilizacyjne”. Można im ogólnie zapobiegać, prowadząc szczęśliwe i zdrowe życie oraz ucząc się zmniejszania negatywnego stresu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*
*