Wybierz dobrze, czuj się dobrze

Wiem o tym aż za dobrze. Życie jest procesem uczenia się i jest to jedna z najtrudniejszych lekcji: pozwolenie swoim emocjom i złemu samopoczuciu nie rządzić już dłużej, ale to ty decydujesz, jak się czujesz.

Cóż, łatwiej powiedzieć niż zrobić: wybór dobrego samopoczucia.

  Może w ogóle w to nie wierzysz. Następnie czytaj dalej. Z pewnością nie jest to łatwa lekcja, ale jeśli naprawdę chcesz, możesz też nauczyć się czuć lepiej.

Decyzja o dobrym samopoczuciu może wydawać się dla ciebie rzeczą niemożliwą. Mimo to w wielu sytuacjach, w których zwykle czujesz się źle, możesz zdecydować się na lepsze samopoczucie. Nie mówię o sytuacjach takich jak utrata ukochanej osoby i rozwód. Mam na myśli te sytuacje, w których mógłbyś czuć się dobrze, a nie źle, gdybyś naprawdę chciał. Na przykład kłótnia z przyjacielem, która sprawia, że ​​czujesz się nieszczęśliwy lub spotkanie, które zostało odwołane.

Świadome wybieranie lepszego samopoczucia jest procesem uczenia się i ma wiele wspólnego z twoją własną wolą. Wyobraź sobie, jakie to wyzwolenie, gdy masz wybór między złym uczuciem a dobrym uczuciem. Jeśli nie czujesz się dobrze ze sobą, często możesz czuć się bezsilny. Możesz być przytłoczony emocjami i nie jest zaskakujące, że myślisz, że nie możesz nic z tym zrobić.

Mam nadzieję, że ten artykuł pokaże Ci, że w wielu sytuacjach rzeczywiście możesz zdecydować się na dobre samopoczucie i zacząć od tego.

Ale jak ty to robisz? Mam dla ciebie ćwiczenie, które może ci w tym pomóc. Wypróbuj to!

Ćwiczenie: wybór dobrego samopoczucia

Używasz tego ćwiczenia, gdy czujesz się źle, ale nie wtedy, gdy na przykład przytłacza cię smutek i / lub coś bardzo trudnego w twoim życiu, dla którego najpierw potrzebujesz czasu, aby to przetworzyć.

Usiądź w cichym miejscu, w którym nie będziesz przeszkadzać. Nie spiesz się.

Pierwszy krok: nazwij swoje uczucia

Kiedy czujesz się nieszczęśliwy, obserwuj siebie. Poczuj się tak głęboko, jak to możliwe, nawet jeśli jest to bardzo bolesne. Zostań obserwatorem tego, co czujesz. Zadawaj sobie pytania. Na przykład, czy masz uczucie pustki lub beznadziejności, smutku? Zidentyfikuj, co czujesz. Możesz na przykład powiedzieć sobie: jest mi smutno lub źle. Albo czuję się jak gówno (przepraszam, ale czasami mniej piękny dobór słów jest dokładnym opisem tego, jak się czujesz …)

Drugi krok: zidentyfikuj przyczynę, dla której się tak czujesz

Następnie spróbuj na przykład wymienić powód / powody, dla których czujesz się smutny. Jednym z powodów może być to, że przyjaciel nie pojawił się po raz kolejny na spotkanie, aby wyjść razem na kolację. Następnie mówisz sobie na głos lub sobie powód smutku. Na przykład możesz powiedzieć sobie (zawsze używaj własnych słów): „Jest mi smutno, bo X nie było, mimo że się zgodziliśmy. Nie mogłem się doczekać. ”

Jeśli nie wiesz, dlaczego czujesz się źle, nie szukaj przyczyny. Następnie skup całą swoją uwagę na jak najintensywniejszym odczuwaniu swoich emocji (krok 1). A następnie przejdź do kroku trzeciego. Możesz później dowiedzieć się, dlaczego czułeś się tak źle.

Trzeci krok: zwróć uwagę na swój smutek, gniew i pozwól sobie na pocieszenie w myślach

Następnie wyobraź sobie, że jesteś w miejscu, w którym jest bardzo jasno i gdzie czeka na Ciebie ktoś, kto bardzo Cię kocha. Może to być ktoś, kto może żyć lub nie. Ale może to być także ktoś, kto istnieje tylko w twojej fantazji i da ci dużo miłości. Ta osoba jest otoczona aureolą światła. Jeśli jesteś wierzący, może to być na przykład Jezus.

Wtedy, niejako, oddajesz wszystkie swoje emocje, swój smutek tej promiennej postaci i pytasz, czy chce ci pomóc uleczyć te emocje. Pozwól się pocieszyć. Niech się wydarzy cokolwiek przyjdzie ci do głowy. Poczuj, jak stajesz się lżejszy. Otocz się światłem. Jeśli nic nie czujesz, po prostu udawaj! Udawanie ma wielką moc.

Czwarty krok: zdecyduj, że nie chcesz już być smutny i pozytywnie porozmawiaj ze sobą

Następnie „spójrz” jeszcze raz na całą sytuację, na uczucie smutku, które miałeś, a potem powiedz sobie, na przykład: „Przyzwyczaiłem się do tego z X. Nie chcę już czuć się bezwartościowy wobec siebie, to sprawia, że bezsens. ”

Mów do siebie przekonująco, aż będziesz mógł powiedzieć: „Postanawiam nie być już smutnym. To jest bezcelowe. X również po prostu kontynuuje. Wolę czuć się dobrze. Czuję się dobrze! ”Możesz również przypomnieć sobie, że promienna sylwetka, o którą właśnie poprosiłeś o pomoc, pomoże ci.

Na tym etapie możesz również uzyskać wgląd w to, jak podejdziesz do tego, gdy następnym razem umówisz się na spotkanie ze swoim chłopakiem lub dziewczyną. Na przykład możesz bardzo wyraźnie wskazać, że nie masz zamiaru dłużej czekać i przyjść tylko wtedy, gdy jest już w drodze do miejsca, w którym się zgodziłeś.

Piąty krok: zrób coś, co sprawia ci przyjemność i co cię odżywia

Ruszaj się, rób coś, co lubisz. Na przykład słuchanie ulubionej muzyki, spacerowanie lub czytanie dobrej książki.

Jeśli nadal czujesz się smutny, powtórz te pięć kroków, aż przekonasz się, że dalsze złe samopoczucie nie ma sensu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*
*